Mindent a napszemüvegekről
Mire jók a színes lencsék? Mit kell tudni az ultraibolya sugárzásról? Hogyan védjük meg a szemünket?

Egy kis történelem:
Már az ókori kínaiak is használtak színes üvegeket, hogy védjék a szemüket, illetve a római császárok csiszolt smaragdot tartottak a szemük elé, hogy óvják a fénytől. Az első igazi szemüveg a 18. században készült el, ezt már stabilan lehetett a fülre rögzíteni, ahogy a mai szemüvegeket.
Maga a napszemüveg a második világháború idején jött divatba. MacArthur tábornok, a csendes-óceáni hadsereg amerikai főparancsnoka gyakran adott interjút a sajtónak napszemüvegben, így hamar elterjedt. Majd James Dean jóvoltából (nagyjából az 1950-es évektől) megjelentek a színes lencséjű szemüvegek, melyek azóta is töretlenül hódítanak.
De milyen színű lencsét válasszunk?
Barna vagy szürke: ideális mindennapi viselet, kevésbé torzít.
Zöld: tompítja a tükröződő felületek csillogását, ezért remek választás lehet vízparton.
Kék: nem jó választás, ugyanis a piros színű dolgok „láthatatlanná” válnak a lencsén keresztül, illetve nem szűri az UV sugarakat.
Rózsaszín és lila: csak divatosak, nincs semmilyen hasznos funkciója.
Borostyánsárga: rendkívül hasznos, kontrasztnövelő hatása van ezért autóvezetéshez, biciklizéshez kiemelten ajánlott.
Mit kell tudni az UV sugárzásról?
Az ultraibolya sugarakat a Nap bocsájtja ki. Három típusa létezik: UV-A; UV-B és UV-C.
UV-A (320-440nm): az ideghártyát és szaruhártyát károsíthatja; könnyezés, gyulladás és a kúszóhályog kialakulásáért felelős.
UV-B (280-320 nm): Ez a legveszélyesebb sugárzás, ami érheti szemünket, mert komoly elváltozásokat okozhat a szemlencsében, mint például a szürkehályog.
UV-C (200-280nm): Ahogy az ózonréteg egyre vékonyodik, úgy súlyosbodik az UV-C sugárzás kártékony hatása. Szaruhártya degenerációs folyamatot indíthat el.
Amikor erős fény éri a szemünket a pupillánk összeszűkül, így védekezik. Ezért kell nagyon vigyáznunk borús, felhős időben illetve árnyékban a szemünkre, mert az UV sugárzás ilyenkor is kimutatható, mi viszont nem érzékeljük. Nagyon fontos tehát, hogy a napszemüveg, amit viselünk, rendelkezzen UV-szűrő réteggel. Ezen kívül fontos, hogy a szemüvegkeret kövesse arcunk vonalát, a lencse elég nagy legyen ahhoz, hogy se felülről, se alulról ne engedje be a napsugarakat. Viszont a lencse ne legyen túl sötét, mert mögötte jobban kitágul a pupilla.
Cimkék:szemvédelem, napszemüveg, uv,